Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie istnieje zagrożenie dla systemów wodociągowych jako formy rozprzestrzeniania koronawirusa.

Jak wynika z najnowszej publikacji WHO „Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus” wcześniej obowiązujące wytyczne dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę obejmują również obecną sytuację, która dotyczy koronawirusa.

Eksperci  tłumaczą, że nie ma potrzeby stosować dodatkowych środków np. dezynfekcji wody, która zapewnia szybką inaktywację wirusa COVID-19. Nie ma też dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej.

 

Proces uzdatniania niszczy koronawirusy

WHO przypomina, że koronawirusy towarzyszą człowiekowi od wieków i odpowiadają za 10 – 20 proc. przeziębień i tzw. infekcji grypowych. Jak wynika z dostępnej literatury naukowej, koronawirusy mają niską odporność na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne, np. chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru, które są powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody.